з досвіду роботи

Тема роботи:

«Застосування інформаційних технологій на уроках фізичної культури»

У теперішній час стало актуальним питання, як привернути увагу дітей до занять фізичними вправами, які є невідємлемою частиною уроків фізичної культури. Виходячи з цього ми ставимо перед собою питання: «Як привернути увагу дітей до занять фізичними вправами? Як привернути увагу дітей шкільного віку?»

В сучасних умовах школа повинна відповідати на велику кількість питань. Для цього вже недостатньо забезпечувати випускника знаннями на десятиліття вперед. Одним із засобів для більш ефективного забезпечення нової якості в освіті є застосування вчителем фізичної культури сучасних освітніх технологій.

У своїй діяльності я намагаюсь використовувати інформаційні технології. Але тут постає питання:  "Можливо їх ефективне застосування?" Адже урок фізичної культури - це в першу чергу розвиток рухової активності хлопців та дівчат, їх витривалості і багато в чому формування фізичного здоров'я підростаючого покоління.

А для чого? Яка мета? Та тому що сьогодні в світі інформаційних технологій, учням більш близьке відношення, коли вчитель пропонує інформацію через комп'ютер, через відеозображення. Навіть найпростіші мультимедіа технології - це повне переключення уваги учнів на суто інтелектуальну роботу. Однак продуманість методики застосування сучасних інформаційних технологій, не тільки не спотворює традиційне уявлення про урок фізичної культури, але і робить його дійсно сучасним. Підвищується щільність уроку, точність виконання вправ і навчальних завдань учителя, істотним чином змінюється система попередження травматизму на уроці, розширюється їх кругозір.

Поговоримо про це докладніше.

Уявімо: урок починається зі звичайного побудови, доповіді, вчитель оголошує мету та завдання уроку. А уявіть собі, що урок починається з екрану відеопроектора.

В даний час вчитель фізичної культури стикається з проблемою зниження рівня рухової активності, пізнавальної діяльності учнів на уроці, так і просто небажанням вчитися. Один із способів розвитку рухової активності та пізнавальної діяльності учнів - це застосування відеофільмів, мультимедіа технологій, комп'ютера, так і звичайної музики.

Музика дуже конкретна під час розминки. Динамічна музика приваблює учнів, учень налаштовується на урок, їм подобається виконувати вправи під музику. Музика на уроці фізичної культури є необхідним елементом у розвитку в учнів почуття ритму і пластики на розминці і для релаксації. В той час, коли в наших школах 3 години фізкультури нам необхідно застосувати сучасні інформаційні технології.

Методика застосування сучасних інформаційних технологій на уроці фізичної культури полягає в органічному вбудовуванні в етапи уроку, форм організації навчальної діяльності забезпечувати досягнення мети уроку. Демонстрація кинестетической активності груп м'язів в ході виконання вправ. Часом буває так, що учні просто сліпо виконують запропоновану вчителем ланцюжок тих чи інших вправ, різні мотивування, пов'язані з необхідністю розігріву м'язів, розвитку гнучкості та інше, так і залишаються у свідомості учнів просто мотивировками, які з точки зору методики такого уроку носять суто штучний характер. У той час як використання анімованих зображень, анатомічних розтинів, дозволяє показати учням перед виконанням завдання вчителя, з якою метою воно виконується з точки зору роботи відповідних груп м'язів, і чому одну частину вправи слід виконувати на вдиху, а іншу - на видиху. Традиційно, в ході виконання учнями певних вправ, зазвичай зустрічаються два підходи, пов'язані з управлінням навчальною ситуацією під час заняття. Перший підхід: вчитель показує вправу сам, дає необхідні пояснення і коментарі, потім клас приступає до виконання, а вчитель допомагає учням правильно виконувати. Другий полягає в тому, що після демонстрації вправи, на місці вчителя вправу виконує один з учнів, а вчитель так само допомагає іншим учням його виконувати. Сучасні інформаційні технології дозволяють цей етап уроку зробити технічно досконалішим. За допомогою відеокамери проводиться запис виконання вправи, причому зі всіх необхідних ракурсів. При такому підході перед учнем виявляється ідеальний зразок виконання вправи, з необхідним зоровим сприйняттям певних особливостей. У процесі виконання вправи всім класом, учитель допомагає учням правильно виконувати, а перед ними завжди зразок, трансльований на презентації (або можливо відеоролику).

Разом з тим звернення вчителя фізичної культури до випереджаючих завдань дозволяє вирішити одну з найактуальніших проблем уроку - розвиток світогляду школярів. Один з найпростіших прикладів застосування таких завдань - це виконання учнями коротких і об’ємних презентацій про видатних спортсменів, про найбільш важливі події в історії світового спорту. Хіба погано, коли учні змогли б виконати презентацію про наших спортсменів-земляків: Андрій Шевченко, Сергій Бубка, Віталій Усик, Яна Клочкова і багато інших. Супровід уроку з легкої атлетики, презентацій багатьох спортсменів, не тільки розширює кругозір учнів, але і дозволяє цільовим способом витрачати час уроку, забезпечуючи необхідні паузи відпочинку учнів. Самі по собі такі вбудовування займають не більше 2-3 хвилин уроку, але вони позбавлені проблеми нудного читання доповіді, підготовленого учнем напередодні уроку з інтернету. І ще: ми можемо зайняти тих учнів, які не можуть займатися з учнями в основній групі або не готові до уроку. У нашій школі, де всі кабінети підключені до мережі інтернет, цілком можливо виконати деякі презентації до уроків фізичної культури.

Працюючи за цією методикою, тобто переглядаючи відеозаписи, учні швидко навчаються, намагаються виправлятися і це виходить. Ми  можемо добитися хороших результатів у порівнянні з іншими роками.