різні цікавинки

Цікаві факти про українську мову

Українська мова є однією з найпоширеніших мов в світі і за кількістю носіїв займає 26-те місце. Також вона є другою за поширеністю серед мов слов’янського походження після російської мови.

• Найбільш вживаною літерою в українському алфавіті є літера “п”. Також на цю літеру починається найбільша кількість слів. Тоді ж як найрідше вживаною літерою українського алфавіту є “ф”. В українській мові слова, які починаються з цієї літери, в більшості випадків запозичені з інших мов.
  • Найдовшим словом в українській мові є назва одного з пестицидів “дихлордифенілтрихлорметилметан”.
  •  Найбільша кількість синонімів. Згідно з «Коротким словником синонімів української мови», у якому розроблено 4 279 синонімічних рядів, найбільшу кількість синонімів має слово «бити» — 45.
  • Цікавим фактом про українську мову є те, що вона входить до трійки найкрасивіших мов в світі. На мовних конкурсах в Італії на Франції її визнавали другою за мелодійністю мовою світу, перша італійська. Інші джерела говорять про бронзу української мови на цьому конкурсі, друге місце за французькою, а 4 місце займає перська мова
  • Найчастіше серед іменників вживається слово «рука», серед дієслів — «бути», прикметників — «великий», займенників — «він».
  •  Найбільшу кількість значень має абревіатура ПК. Це персональний комп’ютер, палац культури, паровий кран, передній край, перфокарта, Петербурзький комітет, Петроградський, комітет, підбирач-копнувач, пістолет-кулемет, Пітерський комітет, предметний каталог, Повітряний кодекс, пожежний кран, польовий караул, постійний комітет, променевий кінескоп, проміжний конденсатор, прохідницький комбайн, прядильно-крутильна (машина), парсек та інші.
  • Найбільшу кількість разів перекладений літературний твір “Заповіт” Т.Г.Шевченка: 147 мовами народів світу.
  • Найбільша кількість псевдонімів була у поета Олексндра Кониського – 141, у І.Франка – 99, письменник Осип Маковей користувався 56 псевдонімами.
  • Найпершим вищим навчальним закладом в Україні була Острозька колегія, заснована в 1576 р. у місті Острог князем Костянтином Острозьким. Другий вищий навчальний заклад – Києво-Могилянська академія, заснована у 1623 р. шляхом об’єднання Київської братської і Лаврської шкіл. Це були на той час єдині вищі школи у східнослов’янському світі.

Добірка  дидактичних  та  ігрових  завдань для учнів 5 класу

Синоніми

У далекому  гірському  селі  жила старенька мама  і  було в  неї  троє  синів. Мужній  звали  старшого, Хоробрий –  середнього  і  Відважний – молодшого.  Росли  сини  з  дитинства  чудовими  людьми з добрими  серцями  і  великою  силою. Коли  на  рідне  село  напали  вороги, благословила мати  синів  на  бій.  Перемагаючи  ворога, вони  були  смертельно  поранені.  На  очах  у  матері  помирали  сини  від важких  ран.  Відтоді  і  стали  слова-сини  однієї  матері «синонімами», хоч  і  звучать  по-різному, та виходять з однієї  сім’ї.

Антоніми

Жили  на  одній  вулиці  по  сусідству  два  хлопчика.  І  хоч  однакове  мали  ім’я ( Антон),  а  були  вони  зовсім  різні. Один  низький, другий  високий, один  добрий, другий злий, один  щедрий, другий  скупий. Виросли Антони і вирішили  подорожувати. Один пішов  на  південь, а другий –   на  північ. А коли  прощалися, один  плакав, а другий  сміявся.  Не  судилося  Антонам  повернутися  в  рідне  село, і в пам'ять  про  них  стали  люди називати  протилежні  слова  «антонімами».

Цікавий  антонім

Я антонім слову  «сміх»

Не  від  радості, потіх.

Я буваю  мимоволі

Від  нещастя, горя, болю,

Від  образ  і  невдач.

Відгадали  слово?

Загадка

З  братом  я  живу  у  парі,

Та  не  в  злагоді –  у сварі.

Робимо  усе  ми  залюбки,

Тільки  завжди  навпаки.

Я  збираюся  лягати,

Брат  лише  почав  вставати,

Я  почну  відпочивати,

Він  рушає  працювати.

Як  він  може  веселитись,

Коли  мушу  я  журитись?

Я  стою, а  брат  біжить,

Як  нас  люди  звуть  скажіть?

Гра         «Знайди  другу  половину  прислівя»

Легко  сказати,                                             а повний ‒ донизу  гнеться.

Мала  праця краща                                     від  чужих  палаців.

Своя  хата краща                                         та  важко зробити.

Пустий колос

Догори гнеться                                            за велике  безділля.

Хто багато читає,                                         солодко з᾿їсти.

Гірко поробиш ‒                                          той  багато  знає.

Гра «Скажи  навпаки»

Малий –                лівий –                    білий –

Великий –             хворий –                 товстий –

Ворог –                 легкий –                   молодий –

Дайте  відповіді

1.Не солона, не солодка, не гірка, а яка?

2.Не талановитий, не мудрий, не розумний, а який?

3.Не велетенські, не високі, не середні, а які?

4.Не чорне, не темне, не тьмяне, а яке?

Гра «Хто більше згадає  казок, в назвах яких є слова-антоніми»

( «Про  бідного  та  багатого», «Правда і Кривда», «Дідова  дочка  і  бабина  дочка»,  «Про  багатого  пана  і  бідного  мужика»)

Зі  словом «іти»  нараховується  синонімічний  ряд  20 синонімів. Гра  «Хто  більше?»

( іти, прямувати, дріботіти, крокувати, шкандибати, марширувати, простувати…)

Складіть синонімічний  ряд до  слова  «сонячна»

Запишіть  синонімічний ряд  до  слова  «співуча»

Ведмідь

Добре  жилося  ведмедеві  в лісі, коли  ще сонечко гріло. Там косолапенко поїсть  малини, а там мед  знайде. Аж ось  насунули  хмари. Посипалися  сніжинки.  Знайшов бурмило  повалене  дерево. Вирив під  ним  яму  і  заснув. А прокинеться  бурий, як весняне  сонце  засяє.

‒ Які  слова, близькі  за  значенням до слова «ведмідь»,  використано  в  казці?